Szertartások
Egyházi esküvő:
Hazánkban az állam az egyházi szertartást önmagában nem ismeri el, ezért kötelező a polgári házasságkötés anyakönyvvezető előtt.
Katolikus esküvő:
Fontos, hogy a házasulandó felek egyike római katolikus legyen. A katolikus esküvő színhelye csak felszentelt templomban vagy kápolnában lehetséges, nincs mód külső helyszínre, halálveszély esetét kivéve. A tervezett esküvő előtt pár hónappal a jegyespár mindkét tagjának meg kell jelennie jegyes vizsgálaton - még akkor is, ha külföldön élnek. A szükséges dokumentumokról,egyéb tudnivalókról, árakról ide kattintva olvashatsz bővebben.
Református esküvő:
A szertartás előtt kötelező a polgári esküvő, az "egyházi szertartás" a házasságkötés megáldását jelenti. Fontos, hogy az ifjú pár meg legyen keresztelve. Esküvő előtt egy felkészítő beszélgetésen, jegyesoktatáson kell részt venniük.
További információért kattints ide.
Evangélikus esküvő:
Szintén elengedhetetlen a polgári esküvő, valamint az, hogy legalább az egyik fél meg legyen keresztelve. Az esketés templomben történik, lehetőleg gyülekezet előtt. Meg kell jelenni egy előkészítő beszélgetésen. A szertartás 20-25 perc, kiegészítve zenékkel, köszöntőkkel. Részletes tájékoztató innen tölthető le.
Polgári esküvő:
Magyarországon minden cselekvőképes és nagykorú (18. életévét betöltött) magyar állampolgár házasságot köthet. A 16 és 18 év közötti fiatalok házasságkötéséhez gyámhatósági engedély szükséges, melyet a kiskorú állandó lakhelye szerinti gyámhatóságon lehet beszerezni. 16 év alatti magyar állampolgár jelenleg nem köthet házasságot. Nem lehet házasodni továbbá:
-
egyenes ági rokonnal,
-
testvérekkel,
-
testvérek egyenes ági, vér szerinti leszármazottaival,
-
a volt házastárs egyenes ági rokonával,
-
örökbefogadó az örökbefogadottjával.
Tennivalók polgári esküvő esetén:
-
Bejelentkezés
-
Házasságkötés feltételeinek megismerése
-
Házasságkötés akadályainak felismerése, ha van
-
Szükséges okmányok beszerzése
-
Tanúk kiválasztása
Bejelentkezés
A házasulandók a házasságkötés tervezett időpontja előtt legalább 30 nappal kötelesek bejelenteni szándékukat az anyakönyvvezetőnél. Kivételes és indokolt esetekben felmentést kaphatnak ez alól, ha a párnak sürgős a házasságkötés. A bejelentést bárhol meg lehet tenni. Az esküvő az ország bármely házasságkötő termében megköthető, nincs lakóhelyi kötöttség. A bejelentkezésen a menyasszonynak és a vőlegénynek is személyesen kell megjelenni.
Házasságkötés feltételei
Házasság akkor jöhet létre, ha a jelenlevő házasulók az anyakönyvvezető előtt, két tanú jelenlétében, személyesen kijelentik, hogy házasságot kötnek, és ezt az anyakönyvvezető a házassági anyakönyvbe bejegyzi.
Házasságkötés akadályai
A házasulandóknak a házasságkötés előtt nyilatkozniuk kell az anyakönyvvezető előtt, hogy nincs törvényes akadálya a házasságuknak. Akadályok lehetnek:
-
fennálló házasság
-
közeli rokonság
-
cselekvőképességet kizáró gondnokság
-
cselekvőképtelen állapot
-
házasságkötési korhatár el nem érése
Szükséges okmányok
A házasságkötéshez a következő okmányok, ill. igazolások szükségesek:
-
személyazonosság igazolására szolgáló okmány típusa (személyazonosító igazolvány, útlevél, vezetői engedély, egyéb), okmányazonosítója, a kiállító hatóság megnevezése, érvényességi ideje,
-
születési anyakönyvi kivonat, ha a házasuló külföldi és a születési helye is külföldön van (a kiállító hatóság megnevezése, folyószám),
-
személyi azonosítót és lakcímet igazoló hatósági igazolvány száma,
-
családi állapot igazolása (az okirat és a kiállító hatóság megnevezése),
-
házassági engedély, felmentés, tanúsítvány száma, a kiállító hatóság megnevezése, érvényességi ideje,
-
igazoló okirat, okmány típusa, száma, a kiállító hatóság megnevezése, érvényességi ideje,
-
a menyasszony vagy a vőlegény menekült státusa, termen kívüli házasságkötés, az egyik fél közeli halállal fenyegető állapota, felmentés 30 napos várakozási idő alól,
A házassági akadályok elhallgatásának következményeire való figyelmeztetés után a menyasszony és a vőlegény bejelenti, hogy egymással házasságot kívánnak kötni, és legjobb tudomásuk szerint házasságkötésüknek törvényi akadálya nincs.
A külföldi okiratokat hitelesítve és hiteles magyar fordítással ellátva kell bemutatni.személyi igazolvány
A polgári házasságkötés illetékmentes.